Konstantin Nikolaevich Filippov (f. Jalta 1830, d. Krim 1878)
Russisk landskab fra Krim med en familie på rejse i en oksetrukken kærre. Sign. Filippov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 35×51.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018