2448/754
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. Lænestol og to pers. sofa af mahogni. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst, stribet stof. Model PJ 149. Formgivet 1963. Udført hos P. Jeppesen. Sofa: L. 123. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Revne på top af et ben på sofa. Sofa med mindre fletdefekter på sæde. Stol med senere monteret gjorde. Betræk med pletter og smuds.
Vurdering