2131/​62

Fransk kartelur af bronze, støbt med putto, kæmninger, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværk stemplet Japy Frères. Ca. 1900. H. 45.

Urskive med hårrevner. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og optræksnøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK