2131/62
Fransk kartelur af bronze, støbt med putto, kæmninger, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværk stemplet Japy Frères. Ca. 1900. H. 45.
Urskive med hårrevner. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og optræksnøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag