William Owen (f. Ludlow 1769, d. London 1825)
Portræt af Sophie Hutchins i brunlig nedringet kjole og opsat hår. Usigneret. Olie på lærred. 75×64.
Proveniens: I følge oplysning solgt hos Christies 16. marts 1914, Parke- Bernet Galleries 3. november 1967 nr. 80.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020