905/​20

C. W. Eckersberg, skole, 1820'erne

En lille pige med en frugtkurv. Usigneret. Olie på lærred. 50×38. Monteret i samtidig ramme.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 61, 1955 nr. 13, afb. s. 86. Her tilskrevet C. W. Eckersberg.

Den lille piges hvide kjole er meget smukt og detaljeret malet. De talrige folder i halsudskæringens flæsekant, pufærmerne og bærestykket under brystet har kunstneren fremhævet ved utallige forskellige nuancer af hvid og sart grå for at illudere lys og skygge og plasticitet. Kjolen og dens draperinger minder meget om Julie Eckersbergs hvide kjole i C. W. Eckersbergs portræt af sin unge hustru fra 1817 (Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS1763).

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag