2442/​513

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, med etiket herfra. H. 54. B. 54. D. 54.

KK etiket utydeligt nummereret.

Proveniens: Knud W. Jensen, Louisisanas stifter.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?