1307/​580

Peter Hvidt, tilskrevet (f. København 1916, d. sst. 1986)

Højrygget gyngestol af bejdset bøg med tremmeryg. Sæde samt løs hynde i ryg betrukket med rød velour. Udført for Brundbjerg Møbler.

Litteratur: Bygge og Bo. Hefte 3–4. Vinter 1949–50. Afb. s. 57 i udstilling hos Brundbjerg Møbler.

Fjedre under bund fungerer. Enkelte ridser og mærker. Alm. brugsslitage.

Moderne kunst og design, 12. februar 2013

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK