1307/580
Peter Hvidt, tilskrevet (f. København 1916, d. sst. 1986)
Højrygget gyngestol af bejdset bøg med tremmeryg. Sæde samt løs hynde i ryg betrukket med rød velour. Udført for Brundbjerg Møbler.
Litteratur: Bygge og Bo. Hefte 3–4. Vinter 1949–50. Afb. s. 57 i udstilling hos Brundbjerg Møbler.
Fjedre under bund fungerer. Enkelte ridser og mærker. Alm. brugsslitage.
Moderne kunst og design, 12. februar 2013
Vurdering
Hammerslag