872/​1434

Novgorod-skolen, 16. årh.

Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen med barnet “Vladimirskaya”. Tempera på træpanel, forsænket billedflade (kovcheg). Novgorod-skolen, 16. årh. 21×16.

Udstillet: Gøteborgs Kunstmuseum 1927, Kunstindustrimuset i Oslo 1928, Nasjonal Galleriet i Oslo 1930, Oslo Kunstforening 1957 og Museet Erkebispegården i Trondheim 1999.

Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen som gave til sin hustru.

Lignende eks.: National galleriet Tretyakov, Moscow.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

2.000.000 DKK