Novgorod-skolen, 16. årh.
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen med barnet “Vladimirskaya”. Tempera på træpanel, forsænket billedflade (kovcheg). Novgorod-skolen, 16. årh. 21×16.
Udstillet: Gøteborgs Kunstmuseum 1927, Kunstindustrimuset i Oslo 1928, Nasjonal Galleriet i Oslo 1930, Oslo Kunstforening 1957 og Museet Erkebispegården i Trondheim 1999.
Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen som gave til sin hustru.
Lignende eks.: National galleriet Tretyakov, Moscow.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017