2422/​511

Viktor IV (f. New York 1929, d. Amsterdam 1986)

Rundetårn, 1966. Sign. og dateret på bagsiden. Bemalet drivtømmer. 62×73.

På trods af at Viktor IV var født og opvokset i New York, kaldte Europa på ham. Det blev Amsterdam der stjal hans hjerte - og senere danskeren Ina, hvem han mødte, da han besøgte København i 1960erne. I Amsterdam fandt Viktor det frirum han som kunstner søgte. Her kunne hans finurlige, excentriske, opfindsomme og kreative jeg være sig selv. Amstel floden blev hans flydende hjem og hans kilde samt inspiration til kunstneriske materialer. Viktor gjorde det til sit speciale at male på drivtømmer. Disser værker kaldte han for “Ikons”, og de blev helt centrale for hans værkproduktion. Inspireret at de græske ikoner, skildrede han med sit eget ureligiøse billedsprog, det der facinerede ham; hvad endten det var solen, runealfabetet eller arkitekturen omkring ham - som i dette værk, der viser Rundetårn. I midten ses Rundetårn, og tallene i venstre side indikerer antallet af nivauer, der kan ses på ydersiden. På bagsiden har han endda givet det et Rundetårn stempel. Efter Viktor fandt sammen med Ina var hans besøg til København tilbagevendene - hvilket også resulterede i flere udstillinger i Danmark heriblandt på Louisiana og Glyptoteket. Igennem sin levetid opnåede han stor anerkendelse for sit arbejde. Hans særlige og charmerende karakter blev en del af byen Amsterdam, der også gav ham et verfortjent farvel efter at Viktor på tragisk vis druknede i 1986 i Amstel floden.

Original stand.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK