2050/217
Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)
En vej skærer gennem lyngbakker. Sign. C. Z. 15 August 1878. Olie på lærred monteret på træ. 18×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 576, 1992 nr. 458.
Retoucheringer ved øvre kant. Enkelte minimale krakeleringer og afskalning. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud