1640/6
Spisestue af hvidmalet og delvist forgyldt træ, bestående af bord, skab, to skænke og 16 stole. 20. årh.s midte. Bord H. 77. L. 160/390. D. 118. (25).
Fem medfølgende tillægsplader af ubehandlet fyrretræ. Almindelige brugstegn, herunder mindre afslag og skrammer. Den ene låge med tynd revne (se foto). Betræk med tydelig slitage samt visse steder pletter.
Ældre malerier og møbler, 3. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
18 bud