1947/​663

Dansk snedkermester

Fritstående buet sofa med stel af mahogni, betrukket med gult møbelstof. Antagelig udført hos Søren Willadsen, Vejen. 1930–40'erne. L. 190.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker samt nogle pletter og stødmærker. Falmet betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag