2438/​509

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Daybed med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet uld, tre cylindriske nakkehynder betrukket med gråbrun uld. Model 4400. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. 1970'erne. L. 205.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En nakkehynde med manglende læderstropper.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?