1947/558
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 322”. Rektangulært spisebord af massiv eg med udtræk og to tillægsplader, stel af stål. Udført og mærket hos Tranekær Furniture for Carl Hansen & Søn, 2006. H. 72. L. 161/281. B. 95. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Det ene beslag på tillægsplade med mindre skævhed.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag