2448/​603

Piero Fornasetti (f. 1913, d. Milano 1988)

Kvadratisk bakke med ramme af sortlakeret træ. Bund ilagt stor løs sortglaseret lertøjskakkel med gyldent solmotiv. Kakkel stemplet “Made in Italy”. H. 3,5. B. 41,9. L. 41,7.

Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

870398 1.050 DKK
956508 1.000 DKK