Christian Joachim (f. Danmark 1870, d. 1943)
Rund vase af stentøj, top modelleret med fire åbninger til placering af blomster. Dekoreret med grøn glasur med rødlige og blåviolette elementer. Sign. Joachim 1907. H. 16,3. Diam. 19,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bund med hårrevne.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
30 bud