1742/76
Evelyn Bøje Thorbjørn (f. Solbjerg, Mors 1911, d. 1990)
Inuitter ved kysten en sommerdag. Sign. E. Thorbjørn Godthaab Grønland. Olie på lærred. 67×95.
Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 16. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag