Immanuel Ibsen (f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944)
“Fra Christianshavns Kanal”, 1938. Sign. Ibsen. Olie på lærred. 67×54.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1938 (etiket på bagsiden). Udstillet: “Immanuel Ibsen. Mindeudstilling”, Kunstforeningen, København 1944 (stemplet på bagsiden), kat. nr. 17. Udstillet: Munkeruphus, Dronningmølle, 1992 (etiket på bagsiden).
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
11 bud