102/23
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Parti ud for Capri med fiskerbåde og robåd. Olie på lærred. Sign. C. Frederik Sørensen, den 2. Mai 1873. 39,5×106,5.
Litteratur: Christensen og Fayes fortegnelse nr. 732. Afbildet
Ældre malerier, 10. maj 2005
Vurdering
Hammerslag