2408/239
Fire dele kinesisk porcelæn, dekoreret i blåt, to dele på celadon grund, bestående af ottekantet fad, skål, vifteformet asiet på tre små fødder samt Bencharong madspand produceret til det thailandske marked. 20. årh.s midte. Fad L. 37. B. 30. Madspand og skål Diam. 18 og 27. (4)
Skål med mindre brændingsfejl og små sprængte glasurbobler. Overfladeridser. Bencharong skål med aflejringer samt afslag på lågets kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. februar 2024
Vurdering
Hammerslag