849/​9

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Postkører mellem København og Hamborg Jørgen Madsen Brøndsted (1724–1787). Han er iklædt gråviolet jakke med gult foer, sort halsklud bundet om den hvide skjorte, gråhvid hue med rød bort, brunt hår, ring i øret, i hånden kridtpibe. Sign. J. Juel (nederst på piben ved rammens kant). Olie på lærred. 46×39. Forgyldt Louis XVI ramme.

Ellens Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 26 afb. s. 32.

Proveniens: Konsul Frost i Horsens, der tilbød dette samt to andre malerier af Jens Juel til brygger Carl Jacobsen. Provst H. M. Fenger, dennes auktion, Winkel & Magnussen 85, 1930 nr. 249, afb. s. 37 (benævnt Juels bror og proveniens: Jens Juels familie Fyn), købt af Oluf Bay. Bruun Rasmussen auktion 227, 1968 nr. 354 afb. frontispicen (benævnt Jens Juels bror). Bruun Rasmussen auktion 453, 1983 nr. 97 afb. s. 11, stadig som malerens bror. Man har tidligere troet af den portrætterede var malerens bror, idet der står “hans Broder” på blændrammen, men i dag er der ikke tvivl om, at det forestiller postkøreren.

Malerier og skulpturer, 10. juni 2014

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK