2141/​9097

Michael Bird (, Clockmakers company from 1682- 1713)

Engelsk lanterneur af messing, top med stor slagklokke og gennembrudt ornamentik, timekrans med romertal, en ikke original viser, værk med pendul og spindelgang. Sign. Michael Bird, London. 18. årh.s begyndelse. H. 37. B. 17. D. 18.

Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Viser ikke original.

Selected, 11. oktober 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
10.000 DKK