2141/9097
Michael Bird (, Clockmakers company from 1682- 1713)
Engelsk lanterneur af messing, top med stor slagklokke og gennembrudt ornamentik, timekrans med romertal, en ikke original viser, værk med pendul og spindelgang. Sign. Michael Bird, London. 18. årh.s begyndelse. H. 37. B. 17. D. 18.
Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Viser ikke original.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag