Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse
Rytterslag mellem kristne og osmanniske tropper. Usigneret. Olie på lærred. 106×180.
Sceneriet er sandsynligvis inspireret af den store tyrkiske krig 1683–1699 hvor osmannerne marcherede mod Wien med 140.000 soldater.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020