Foto endnu ikke klar
879/​1427

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

“Bokseren Dick Nelson (1880–1922)”, formgivet 1918–19. Sign. Kai Nielsen. Stemplet Nic. O. Schmidt Broncestøberi. Patineret bronze. H. 35. H. inkl. træsokkel 45.

Litteratur: Poul Uttenreiter: “Kai Nielsen”, København-Flensborg, 1925, version i granit (Statens Museum for Kunst), gengivet side 65. Litteratur: Nina Kai Nielsen: “Billedbogen om Kai Nielsen”, Frederikshavn, 1985, eksemplar i kalksten (Ny Carlsberg Glyptotek), gengivet side 137. Litteratur: Christian Gether: “Billedhuggeren Kai Nielsen 1882–1924”, København, 1986, version i granit (Statens Museum for Kunst), gengivet som fig. 4, side 39.

Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK