Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Bord af riopalisander med stel af sortlakeret stål. H. 68. L. 130. B. 87.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Plade med nogle ridser og mærker samt mindre finérskader, Enkelte vandskjolde.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015