896/​549

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

“Runde former”, formgivet 1939. Senere støbning. Sign. E. Bille 2/6. Patineret bronze. H. 32.

Litteratur: Ejler Bille og Poul Vad: “Fortegnelse over skulpturer af Ejler Bille”, Signum, I, 3, 1961, oprindeligt eksemplar i gips er fortegnelsens nr. 26. Litteratur: “Ejler Bille 90 År”, Silkeborg Kunstmuseum og Gl. Holtegaard, 2000–2001, kat. nr. 27, version geng. s. 33.

Skulpturen findes antagelig støbt i to serier á hver 6 eksemplarer. Én serie med gylden patina - antagelig fra 1970'erne - og en serie hvorfra nærværende værk stammer, formentlig hidrørende fra udstillingsstedet Veksølund.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 22. september 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK