891/​277

Marius Jean Antonin Mercié (f. Toulouse 1845, d. Paris 1916)

“David vainqueur de Goliath”. Figur af patineret bronze, David holder et sværd stående med en fod på hovedet af Goliath, rund base indskrevet på forsiden med hebraisk ord for “David”. Sign. 'F. Barbedienne, fondeur Paris' og bronzestøberstempel 'Reduciton Mecanique Brevé'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 73 cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK