905/​291

Figur af udskåret elfenben i form af bondekone, der ammer sit barn samt bærende på ryggen en lille dreng. Antagelig Tyskland 18. årh. H. 12,5 cm.

Proveniens: Generaldirektør Ole Olsens Samling, 956. Several countries outside the EU (third countries) ban import of items containing materials from endangered species. This lot number might be covered by such provision and potential buyers are advised to familiarize themselves with these rules. Examined with mountings, without guarantee for hidden defects.

Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler. Small natural cracks. A later blackpainted wood stand included.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag