872/208
Et sæt på fem næste ens danske rokoko armstole af delvis guldstafferet børgetræ. 18. årh.s midte. (5)
Proveniens: Raadegaard gods.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere betrukket. En armstol med tush børnetegning på sædet.
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag