872/​208

Et sæt på fem næste ens danske rokoko armstole af delvis guldstafferet børgetræ. 18. årh.s midte. (5)

Proveniens: Raadegaard gods.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere betrukket. En armstol med tush børnetegning på sædet.

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

10.000–20.000 DKK

Hammerslag