2432/8002
Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
Gerhard Henning: “Venus”. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver og guld. Sign. monogram, 16–7-28. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 21 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. II sortering.
Vurdering