2435/807
Per Linnemann-Schmidt, Palshus (f. København 1912, d. 1999)
Vase og marmeladekrukke af stentøj. Vase modelleret med “tekstureret” overflade. Krukke med låg af sterlingsølv. Begge dekoreret med brun glasur. Krukke sign. PL-S, vase dateret 1967. Udført og mærket hos Palshus. H. hhv. 9,2–20,5. Låg: Vægt 75 g. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud