2448/​923

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Nøddeknækker af patineret bøg, udskåret i form af Th. Stauning. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. L. 21.

Nøddeknækkeren er formgivet i 1932 og er udelukkende produceret i Staunings regeringstid indtil 1942.

Almindelig brugsslitage.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

14 bud

883159 (Autobud) 1.850 DKK
916501 1.800 DKK
883159 (Autobud) 1.750 DKK
916501 1.700 DKK
883159 (Autobud) 1.650 DKK
916501 1.600 DKK
883159 (Autobud) 1.550 DKK
916501 1.500 DKK
883159 (Autobud) 1.250 DKK
916501 1.200 DKK
883159 (Autobud) 1.150 DKK
916501 1.100 DKK
883159 1.050 DKK
1039117 1.000 DKK