2050/693
Leif Helge Enger (f. Skotfoss 1934)
Rund krukke af stentøj, dekoreret med lys grå glasur med mørkeblå- og brunglaserede motiver. Tryksign. Leif, Handmade in Norway, Porsgrund. H. 15,5. Diam. 16,5.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag