2119/817
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn og sandfarvet glasur med blå elementer. Sign. monogram, 128. Med tilhørende låg og marmeladeske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, 1938. Vægt sølv i alt ca. 87 g. H. 8,5. Diam. 7. (3)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag