2119/​817

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

F. Hingelberg

Marmeladekrukke af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn og sandfarvet glasur med blå elementer. Sign. monogram, 128. Med tilhørende låg og marmeladeske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, 1938. Vægt sølv i alt ca. 87 g. H. 8,5. Diam. 7. (3)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag