903/​240

Friedrich Goldscheider (1845-1897) og Edmund Klotz (1855-1929)

Stor figur af patineret bronze, dansende faun, plint af sortmalet og forgyldt træ. Østrig, 19. årh.s slutning. H. (figur) 116. H. (plint) 100. B. 67. D. 73.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag