903/240
Friedrich Goldscheider (1845-1897) og Edmund Klotz (1855-1929)
Stor figur af patineret bronze, dansende faun, plint af sortmalet og forgyldt træ. Østrig, 19. årh.s slutning. H. (figur) 116. H. (plint) 100. B. 67. D. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag