2110/760
Alf Svensson (f. Sverige 1923, d. sst. 1992)
Skammel med stel af bøg. Sæde udspændt med blåt uld, kanter af brunt skind. Model 4160. Udført og stemplet hos Frtiz Hansen. H. 40. L. 46. B. 36.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1959, s. 61.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder slid, smuds og mærker. Gjorde løse. Skind meget slidt. En samling løs. Revne i træ undertil.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag