763/​2013

Nicoline Tuxen (b. Copenhagen 1847, d. Frederiksberg 1931)

Efterårsblomster på en karm. Sign. monogram 1884. Olie på lærred. 51×62.

Broderen og maleren Laurits Tuxen sendte begejstrede breve hjem til søsteren Nicoline under sit Pariserophold, hvor han modtog undervisning på Bonnats malerskole. Han gav hende gode råd om, hvordan hun skulle male og hvilke motiver, hun med fordel kunne tage fat på.Lise Svanholm, “Laurits Tuxen. Europas sidste fyrstemaler” citerer på s. 28 et brev fra bror til søster:“Naar du har arrangeret din Opstilling foran dig, skal du, ved at knibe Øjnene sammen, søge, hvor du har det højeste Lys, og dernæst skal du søge Farven ved bestandig at sammenligne den paa de forskellige Steder af det, du maler efter. Det er kun Sammenligning, at man kan se og vurdere Farven...... Jeg raader dig til vedblivevende at drive Blomstermaleriet.....”. Herefter følger en nøjere teknisk beskrivelse og slutningen lyder “Det er den Fremgangsmaade, Bonnat har raadet mig til.”Nicoline lyttede efter, hvad broderen skrev, for nærværende maleri har klart franske Bonnat toner.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 6 December 2006

Category
Estimate

25,000–30,000 DKK

Sold

Price realised

25,000 DKK