2446/591
Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Ægypterbord”. Cirkulært, sammenklappeligt sofabord af mahogni, messingafslutninger på krydsstel. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 50. Diam. 101.
Proveniens: Schæffergården.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Top med hvide skjolder. Senere skruer.
Vurdering