2446/​591

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

“Ægypterbord”. Cirkulært, sammenklappeligt sofabord af mahogni, messingafslutninger på krydsstel. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 50. Diam. 101.

Proveniens: Schæffergården.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Top med hvide skjolder. Senere skruer.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?