2425/878
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Staved Teak”. Tre serveringsfade af massiv teak. Model 802 og 885. Alle stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Nissen, Langå. L. 47 og 60. Diam. 32. (3)
Litteratur: Brochure for Dansk Designs Denmark, ca. 1963.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag