1703/​3

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Erhvervet af Kunstmuseet Brundtlund Slot

Portræt af professor Borgen, Rektor ved Metropolitanskolen. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 27,5×22.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 389 afb. s. 399, omtalt s. 402–408, bl.a. med denne beskrivelse af rektor Borgen: “Ubetaleligt er Rektor Borgens portvins-slørede, ironiske blik. Der er en bidsk Fornemhed over ham, som øjensynlig havde let ved at blomstre ud i filologiske spydigheder. Hans ”rundskallede“ Hoved med den firkantede Pande havde en fin Form, som Jensen tegnede tydeligt”.

Udstillet: Charlottenborg 1847 nr. 271.

Litteratur: Kunst i Privat Eje bd. I, omtalt s. 153: “det uforlignelige Portræt af Rektor, Professor Borgen, en af Malerens mest overbevisende og lunerige Karakterskildringer”, afb. s. 154

Proveniens: Auktion Winkel & Magnussen 1925.

Knud og Agathe Neyes Samling.

ABR auktion 231, 1969, nr. 15 afb. s. 33.

Mindre krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 16. januar 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK