2118/981
Dansk møbeldesign
Sofabord med stel af grålakeret metal. Top og sko af massiv eg. Top af et stykke udskåret egetræ. Udført ca. 1950erne. H. 55. L. 157. B. 63.
Patina, herunder ridser og mærker. Top restaureret med lak og mindre fyldninger. Stel med mindre afslag i lak.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag