“Rune”, “Charlottenborg” m.fl. En samling bestik af sølv og sterlingsølv. Mestre Georg Jensen samt Grann & Laglye m.fl. Overvejende Danmark, 18.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 862 gr. (31)
Bestående af: “Rune” agurkesæt. “Charlottenborg” 5 pålægsgafler.
Diverse mønstre: 4 middagsskeer, dessertske med forgyldt laf, 3 større og mindre serveringssker, sauceske, stegegaffel, serveringsspade, 3 skeer med snoede skafter, 3 sukkerskeer, østersgaffel, teske, 2 kompotskeer, citrongaffel, 2 servietringe.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En servietring ej stemplet. Delvist graveret. Enkelte skeer med mindre buler på laf. Middagsskeer med slitage på laf, samt én med revne på skaft.
Varia, 27. juni 2019
21 bud