1831/759
Jørgen Gammelgaard (f. 1938, d. 1991)
Fritstående tre-personers sofa med runde ben af stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model EJ 20–3. Udført hos Erik Jørgensen møbler. H. 70. L. 202. D. 75.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Den Permanente ca. 1978.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre kradsemærker på skind på hjørne bagtil.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
17 bud