2148/237
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, værk signeret Hera 1825, støvkapsel af forgyldt metal. 20. årh.s begyndelse. Vægt i alt 81 g. Kassediam. 50 mm. Urkæde af gulddublé medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel graveret. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud