1912/1655
Kinesisk embedsmandskæde af turkiser rigt udskåret med “Longevity” tegn. Sen Qing. L. 146 cm.
Proveniens: Vilhelm Leth-Møller ingeniør i Beijing. Byggede Nationalbiblioteket.
Aldersrelaterede spor og mærker. Tilføjet 21/3: nogle afslag og revner.
Varia, 21. marts 2019
Vurdering
Hammerslag