1912/​1655

Kinesisk embedsmandskæde af turkiser rigt udskåret med “Longevity” tegn. Sen Qing. L. 146 cm.

Proveniens: Vilhelm Leth-Møller ingeniør i Beijing. Byggede Nationalbiblioteket.

Aldersrelaterede spor og mærker. Tilføjet 21/3: nogle afslag og revner.

Varia, 21. marts 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK