2446/​210

Fire danske hovedvandsæg af sølv, heraf et ægformet med gravering af ejerinitialer samt datering 1703 H. 5,5 cm. Derudover hjerteformet og vaseformet hovedvandsæg samt et, ligeknækket rokokoform, stemplet IP antagelig for Jens Jacob Pedstrup, borgerskab i Aalborg 1794. 18–19. årh. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere med gravering.

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK