911/315
Et sæt på tolv engelske stole af mahogni i Thomas Chippendale stil, profileret stel, udskårne med bladværk og gennembrudt ornamentik, 'drop-in' sæder betrukket med silke, lige ben hvor imellem sprosser, heraf et par næsten identiske med armlæn. 19. årh.s begyndelse. (12)
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022
Vurdering
Hammerslag