Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Rune”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 og efter 1945. Formgivet 1937. Samlet vægt 1368 g. (28)
Bestående af: 10 middaggafler L. 18,5, 11 dessertskeer L. 17,5, 7 kagegafler L. 14.
Fremstår med omfattende alders- og brugsslitage. Overfladeridser forårsaget af rengøring med hård svamp. Middagsgaflers spidser med nogle buler/ujævnheder og slitage. Nogle dessertskeers laf med buler. Middagsgafler og dessertskeer med indgraverede initialer på bagsiden af skaftets øverste del: “K og F K. 17–10-39”.
Moderne kunst og design, 17. november 2020