2048/​93

Kopi efter Qi Baishi, billedrulle med 6 hummere, malt på papir, Billede 103×33,5 cm. Tibetansk billedrulle i farver med paladsscene. Malt på silke. Billede 53,5×39 cm. Kopi efter Zhang Daqian billedrulle i farver med Lille mand i bjergrigt landskab. Malt på papir Billede 100×48 cm. 20. årh. (3)

Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK