Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, kapsler med påsat og graveret hesteornamentik, to-farvet skive med sorte romertal, indre små røde 13–24 arabertal og små sekunder, støvkapsel af forgyldt metal, graveret med værkdetaljer samt No. 322915. 19. årh.s slutning. Vægt i alt 98 g. Kassediam. 51 mm. Æske medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med flere revner og reparationer. Forkapsel ej stemplet antagelig pga indsat plade med hestehoved. Kapsler/kasserand med flere små indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
19 bud